Pierwsze kroki malucha – jak wspomóc dziecko w nauce chodzenia?

administrator 3 kwietnia 2024

 

Pierwsze kroki dziecka

Każdy rodzic z wielką uciechą patrzy, jak jego dziecko pokonuje kolejne kroki milowe w swoim rozwoju. Nie lada wyzwaniem i źródłem mnóstwa nowych bodźców dla małego dziecka jest nauka chodzenia - możliwość poruszania się daje okazję do poznania nowych rzeczy, które wcześniej nie były dla niego dostępne. W jaki sposób możemy wesprzeć małego odkrywcę w stawianiu pierwszych kroków? Czy chodziki to dobry pomysł? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.

Etapy nauki chodzenia

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale noworodek rozpoczyna naukę chodzenia już na etapie unoszenia główki i siadania. Już w tym momencie zaczyna angażować mięśnie, które są niezbędne do utrzymania ciała w pionie w późniejszych etapach rozwoju. Między piątym a ósmym miesiącem życia dziecko rozpoczyna etap przygotowawczy do postawienia pierwszych kroków, jakim jest raczkowanie. Początkowo może ono przypominać bardziej czołganie się, jednak praktyka czyni mistrza i po pewnym czasie bardzo sprawnie poruszają się na czworakach. Kolejnym naturalnym przejściem z raczkowania jest próba stania przy podpieraniu się, a następnie, w pierwszym roku życia, stanie samodzielne. Pierwsze próby chodzenia dziecko podejmuje zwykle w 12 miesiącu - początkowo często są one niepewne, jednak stopniowo, w miarę wzrostu samoświadomości ciała i nauki zachowania równowagi dziecko nabiera pewności w chodzie, i zwykle w 15 miesiącu życia chodzenie nie sprawia mu już problemu.

Pierwsze kroki dziecka - zapewnij bezpieczeństwo

Niemowlę, które stawia pierwsze kroki, jest małym odkrywcą - podczas chodzenia zaczyna poznawać świat z zupełnie innej perspektywy. Jest w stanie zobaczyć więcej niż zwykle i co najważniejsze - dotknąć i poczuć więcej rzeczy niż dotychczas. Ta ciekawość jest napędem prawidłowego rozwoju dziecka, jednak z tego samego powodu trzeba zachować czujność. Maluchy z wielką chęcią zaglądają w miejsca, w które nie powinny - do gniazdek elektrycznych czy szafek stojących na ich wysokości. Dlatego zawczasu zabezpiecz gniazdka specjalnymi nakładkami, a szafki możesz zaopatrzyć w specjalne klipsy uniemożliwiające ich otwarcie. Na czas stawiania pierwszych kroków usuń także wszelkie przeszkody, o które dziecko mogłoby się potknąć, na przykład luźne kable czy dywany.

Nauka chodzenia dziecka - w butach czy bez?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić po domu, rodzice w obawie przed poślizgnięciem czy upadkami często zakładają dzieciom buciki. Czy jest to dobre rozwiązanie? Większość specjalistów jest zgodna co do tego, że źle dobrane obuwie może uciskać stópkę i sprzyjać rozwojowi wad stóp w przyszłości. Najlepsze dla dziecka jest stawianie pierwszych kroków boso - doznania czuciowe, które zapewnia chodzenie bez bucików, są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Jeżeli twój maluch jest coraz bardziej samodzielny i boisz się, że się poślizgnie, możesz na krótki czas założyć skarpetki antypoślizgowe. Podczas spacerów poza domem dobrym wyborem są buty profilaktyczne, które nie dość, że są wygodne i nie uciskają stópki dziecka, to dodatkowo mogą zapobiegać rozwojowi wad stóp.

Czy chodziki dla dziecka to dobry pomysł?

Jeszcze dziesięć, dwadzieścia lat temu chodziki uważano za bardzo dobry sposób na wsparcie dziecka w stawianiu jego pierwszych kroków. Obecnie większość lekarzy i fizjoterapeutów odradza ich stosowanie, ponieważ mogą wręcz utrudnić i opóźniać prawidłowy rozwój motoryczny. Większość maluchów w chodzikach zamiast stawiać kroki odpycha się stopami od podłogi, co wiąże się zarówno z nieprawidłowym obciążeniem stopy, jak i angażowaniem do poruszania się niewłaściwych grup mięśni. Chodziki dają również możliwość osiągania stosunkowo dużych prędkości, które dziecko naturalnie na tym etapie rozwoju nie byłoby w stanie osiągnąć. To w połączeniu z problemami z wyhamowaniem i obijaniem się chodzika o ścianę lub meble wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urazów i wypadków. Nauka chodzenia wymaga czasu i nie warto tego procesu przyspieszać. Umieszczając dziecko w chodziku utrudniamy mu samodzielne wykształtowanie niezbędnej siły i koordynacji odpowiednich grup mięśni, a także uniemożliwiamy mu upadanie, co jest naturalnym elementem stawiania pierwszych kroków.

Alternatywy dla chodzików

Większość lekarzy jest zgodnych, że dzieci powinny uczyć się stawiać pierwsze kroki samodzielnie i nie są w tym celu potrzebne żadne dodatkowe przyrządy. Czasami jednak, w szczególności na początku dziecku trudno jest utrzymać równowagę i chcielibyśmy ograniczyć ilość upadków. Dobrym kompromisem w tej sytuacji są specjalne chodziki, które dziecko pcha, trzymając się poręczy. Część modeli posiada również dodatkowo zainstalowane tablice manipulacyjne na przodzie, dzięki czemu dziecko dodatkowo uczy się precyzji ruchów dłoni i paluszków. Warto także chronić główkę dziecka przed wstrząsami podczas upadku. W tym celu szczególnie pomocne mogą się okazać specjalne poduszeczki zakładane na plecy lub kaski ochronne.

Nasz instagram